«Λύγισε» η Εθνική κόντρα στη Γαλλία (87-95)

Κατώτερη των περιστάσεων ήταν για σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο η Εθνική και το πλήρωσε, στον δεύτερο αγώνα του Eurobasket 2017 κόντρα στη Γαλλία. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 87-95 μετά από μεγάλη προσπάθεια των παικτών να «μαζέψουν» τη διαφορά.

PACIFIC-SUN

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ελληνική ομάδα έδειξε καλά δείγματα με πέντε πόντους χωρίς απάντηση από την πλευρά των Γάλλων. Στη συνέχεια, οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε σε 15-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εθνική ομάδα έδειχνε να μην μπορεί να βρει τα βήματά της, ωστόσο κατάφερε να βγει τον «λήθαργο» και μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους. Η Γαλλία όμως αντέδρασε άμεσα και ξέφυγε για ακόμη μία φορά διαμορφώνοντας το σκορ σε 36-55 στο ημίχρονο.

Στην επιστροφή η ελληνική ομάδα έδειξε πιο ώριμη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με τον Πρίντεζη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζουν. Οι Γάλλοι και πάλι αντέδρασαν, αλλά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου δεν είχε αντίκρισμα στο σκορ (57-75).

Το τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο, με τους Σλούκα, Πρίντεζη και Καλάθη να πρωταγωνιστούν, ωστόσο δεν υπήρχε η πολυτέλεια του χρόνου να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95
Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 15, Μπουρούσης 7, Σλούκας 15, Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22, Παπανικολάου, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 12
Γαλλία (Κολέ): Σεραφέν 9, Ερτέλ 13, Λοβέρν 21, Φουρνιέ 21, Ντε Κολό 16, Ντιαό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπερί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2

Μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις στο Google News! Ακολουθήστε τους λογαριασμούς μας σε Facebook, Twitter και Viber!