Σάρωσε ο ΠΑΟΚ τον Λεβαδειακό με 5-0

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Λεβαδειακό και πήρε την εντός έδρας νίκη με 5 γκολ χωρίς απάντηση από τους φιλοξενούμενους.

PACIFIC-SUN

Ο δικέφαλος έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τη διάθεσή του ψάχνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Πρώτος το κατάφερε με πλασέ ο Μάτος, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Πέλκα. Ο Λεβαδειακός στο πρώτο ημίχρονο έχασε τη μοναδική του ευκαιρία για απάντηση, όταν ο Γιακουμάκης από καλή θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στην επιστροφή, οι παίκτες του Δικέφαλου, μέσα σε έντεκα λεπτά κατάφεραν να κάνουν το 4-0. με τον Κάμπος στο 48′, τον Πρίγιοβιτς στο 57′ και τον Κάμπος στο 59′ για δεύτερη φορά να βρίσκει τον στόχο.

Το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης έβαλε με πέναλτι στο 89′ ο Πρίγιοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 5-0. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφυγαν από το γήπεδο με ψηλά το κεφάλι, ενώ οι παίκτες του Λεβαδειακού θα επιστρέψουν στη Βοιωτία με άδεια χέρια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Κάμπος, Κάνιας (46΄ Τσίμιροτ), Κρέσπο, Λημνιός (64΄ Μπίσεσβαρ), Μάτος, Μαουρίσιο, Πασχαλάκης, Πέλκας (77΄Κουλούρης), Πρίγιοβιτς.

Λεβαδειακός: Αντιλέου, Γιακουμάκης, Γιουσούφ, Επασί, Ζαραδούκας (58΄ Μπελγκαζουανί), Λεονάρντο, Φρανσίσκο, Μαρκόφσκι, Νιάς (64΄ Μητρόπουλος), Ομπιόρα, Τσαμπούρης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Αριστείδης Βάτσιος, Αντώνιος Καρατζίκας, Ανδρέας Φωτόπουλος, Ευάγγελος Κιοτζένης.