Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 90-79

Ο Παναθηναϊκός με οδηγό τον Νικ Καλάθη και τον Νίκο Παππά πήρε την ενδέκατη νίκη έπειτα από 16 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 90-79 της Ανατολού Εφές.

PACIFIC-SUN

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης να προηγείται με 11-4 και στο 9ο λεπτό αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους (23-9). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι πλησίασαν σε 23-16, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό και άμεσα οι Πράσινοι αύξησαν για ακόμη μία φορά τη διαφορά. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 47-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-56 με τον Παναθηναϊκό να είναι εύκολα πια αντιληπτό ότι είχε υπό πλήρη έλεγχο τον αγώνα, κάτι που βεβαιώθηκε και με το τελικό αποτέλεσμα 90-79.

Δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς, Παππάς 16 (4), Ντένμον 9 (3), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο 6

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (3), Στίματς 4, Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12, Σίμον 13 (1)

Μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις στο Google News! Ακολουθήστε τους λογαριασμούς μας σε Facebook, Twitter και Viber!