Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη από τον Ολυμπιακό στο Παλατάκι

Με 78-71 επιβλήθηκε του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ, και πέτυχε την έβδομη νίκη στην 11η αγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν ηγέτης στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ο Ολυμπιακός παρά την προσπάθειά του να αντιδράσει δεν τα κατάφερε.

PACIFIC-SUN

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και ο Darnell Jackson πέτυχε 10 πόντους με δύο τρίποντα στα πρώτα 5 λεπτά. Παίρνοντας την σκυτάλη οι Αντώνης Κόνιαρης και Λίνος Χρυσικόπουλος, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +12 (26-14). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 29-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά των περίπου δέκα πόντων και ο πρώτος σκόρερ της ομάδες, Phill Goss διαμόρφωσε το 40-28 στο 16ο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να είναι στο +11 (44-33).

Στην επιστροφή, ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Phill Goss στην επίθεση να συνεχίζει το παιχνίδι του. Η τρίτη περίοδος έληξε 57-41.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά και έφτασε έως και το -9, οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατήρησαν την ψυχραιμία τους και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να έχουν αξιώσεις για κάτι περισσότερο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κώστας Παπανικολάου για τον Ολυμπιακό με τρεις ελεύθερες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Krubally 6, Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 9 (1), Καραμανώλης, Κατσίβελης 5 (1), Jackson 14 (2), Goss 24 (5), Jones 5 (1)

Ολυμπιακός: McLean 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 12 (2), Milutinov 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, Wiltjer 11 (1), Thomson

Μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις στο Google News! Ακολουθήστε τους λογαριασμούς μας σε Facebook, Twitter και Viber!